Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva försäljning och utföra konsultuppdrag av radiofrekventa identifikationssystem: system som identifierar databäraren automatiskt utan visuell avkänning vid en speciell frekvens, samt radiofrekventa kommunikationssystem för korta avstånd : där exempelvis analoga värden (signaler) från sensorer överförs till ett digitalt system, eller vise versa, trådlöst vid en förutbestämd frekvens, ävensom idka därmed förenlig verksameht.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 43 397 | 52 090 | 53 248 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 215 | 8 841 | 10 463 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 902 | 10 064 | 10 564 |
| Årets resultat (tkr) | 9 004 | 4 517 | 8 736 |
| Summa tillgångar (tkr) | 26 871 | 36 460 | 34 786 |
| Antal anställda | 5 | 12 | 15 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 43 397 | 52 090 | 53 248 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 215 | 8 841 | 10 463 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 902 | 10 064 | 10 564 |
| Årets resultat (tkr) | 9 004 | 4 517 | 8 736 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 9 168 | 15 378 | 380 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 703 | 21 082 | 34 406 |
| Tillgångar (tkr) | 26 871 | 36 460 | 34 786 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 12 978 | 26 975 | 22 457 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 600 | 3 100 | 3 838 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 291 | 6 385 | 8 490 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 26 871 | 36 460 | 34 786 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 | 23 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 12 | 15 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 679 | 4 341 | 3 550 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 21.2% | 17.0% | 19.6% |
| Soliditet | 52.6% | 80.1% | 72.5% |
| Kassalikviditet | 128.9% | 236.2% | 277.1% |
Areff Systems AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Seriline AB och koncernmoderbolag är Niobe Holdco AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva försäljning och utföra konsultuppdrag av radiofrekventa identifikationssystem: system som identifierar databäraren automatiskt utan visuell avkänning vid en speciell frekvens, samt radiofrekventa kommunikationssystem för korta avstånd : där exempelvis analoga värden (signaler) från sensorer överförs till ett digitalt system, eller vise versa, trådlöst vid en förutbestämd frekvens, ävensom idka därmed förenlig verksameht.